Somatotypy

 

Co víte o svém somatotypu?

Americký psycholog Wiliam Sheldon (1898 – 1977) v roce 1940 vydal knihu Varieties of human physigue. Při porovnání několika tisíců fotografií mužů dospěl k rozdělení třech základních typů postavy tzvn. Endomorf , Mezomorf a Ektomorf.
Dle tohoto rozdělení se v kulturistice vychází ve způsobu stravování ale i ve vhodném tréninku pro daný somatotyp. Znát svůj somatotyp a přizpůsobit mu svůj jidelníček a trénink může být klíčem k úspěchu.
Zkuste se i vy zařadit do některé ze 3 skupin:

 

ENDOMORF

Člověk podsadité postavy, má velká ramena a široký pas, nabírá rychle svalovou hmotu ale i tuk kvůli svému pomalému metabolismu. Pyšní se však svou silou a těžkými silnými kostmi to jej dělá ideální postavou pro silové sporty jako je vzpírání ale i spousta slavných osobností v kulturistice jsou endomorfy.

Endomorf má problémy s vyrýsováním svalstva, proto by se měl ve stravě vyhýbat tučným jídlům a jíst nejméně 6x denně, pít hodně vody a ke svým silovým tréninkům přidávat i aerobní aktivity (kolo, běh, plavání..) . Při těchto aktivitách jsou shozené kilogramy většinou z tuků.
Trénink endomorfa by měl být intenzivní a měl by obsahovat supersérie, shazované série až do selhání a krátké pauzy. Typickým endomorfem je například Jay Cutler!


MEZOMORF

Neboli zlatá střední cesta. Od přírody svalnatá-atletická postava. Široká ramena a úzký pas. Nejideálnější typ postavy pro kulturistiku protože snadno nabírá i snižuje váhu. Jeho svaly jsou objemné a vyrýsované. Nepotřebuje tolik aerobní aktivity jako endomorf. Maximálně 3x týdně. Více aerobní aktivity by šlo na úkor svalové hmoty.

Trénink by měl být pestrý ale máte sklony k přetrénování takže si dávejte pozor. Ve stravě se nemusíte příliš omezovat, v jídelníčku by měli převládat sacharidy, pitný režim je samozřejmostí.
Typickým mezomorfem je například Arnold Schwarzenegger!

 

EKTOMORF

Typickým znakem ektomorfa jsou dlouhé tenké kosti, úzká ramena, plochý hrudník a celkově vysoká štíhlá postava prakticky bez podkožního tuku. Za to může rychlý metabolismus kvůli kterému ale těžce přibírá na váze, proto je nutné se vyhýbat vytrvalostním aerobním aktivitám, zvýšit svůj energetický přijem a mít dostatek odpočinku.

Při tréninku cvičte těžké základní cviky na velké svalové partie nohy, záda, hrudník. Trénink byl měl být intezivní ale krátký s delšímy pauzamy mezi sériemi.

Typickým ektomorfem je například Frank Zane!

 

KOMBINACE

Jestliže vaše postava odpovídá popisu dvěma typům postavy, vaše postava může být kombinací těchto typů jako například endo-mezomorfní či mezo-ektomorfní typ. Je důležité se tomu přizpůsobit. I ektomorf může nabrat velké množství svalové hmoty ale bude mu to trvat déle, zároveň i endomorf může být vyrýsovaný až na soutěžní formu.
Částečně je to ovlivněno v dětství, jestliže vás rodiče nechali sedět doma u televize a krmili vás sladkým či tučným jídlem, v dospělosti máte sklony pro endomorfní typ postavy naopak jestli jste celé dětsví sportovali a jedli zdravě, budete v budoucnu těžit z rychlejšího metabolismu.