Možná, že i vy děláte chyby ve stravování. Možná o tom nemáte ani zdání.

 

Pití 

Samozřejmě, že škodlivé je vše s vysokým obsahem cukru a tuku, ale to už jsme si řekli. Když mluvím o chybách ve stravování, tak mám na mysli potraviny, kterými se lidé ládují v domnění, že jedí nebo pijí zdravě. Prvním nešvarem jsou slazené limonády. Každý ví, že Coca Cola, Fanta a podobné limonády mají vysoký obsah cukru, tak si radši koupí slazenou minerálku. Koukněte se, jen tak pro zajímavost, kolik právě vaše minerálka má obsah cukru. Většinou to bývá okolo 4 g na 100 ml. Zdá se to málo, ale uvědomte si, že vypijete klidně 2-4 litry za den. To už je 80-160 g cukru. A máte skoro polovinu příjmu cukru za den vyčerpanou (pokud hubnete). Proto vybírejte minerálky s 0 % cukru (neochucené). Mně osobně nejvíc chutná jemně perlivá Magnesia.

 

Umělá sladidla

Nejlepší by bylo je zahodit! Umělá sladidla jsou vhodná pro lidi, kteří trpí například cukrovkou a sladit cukrem nemohou. Pro zdravé lidi jsou umělá sladidla nevhodná a podle několika studií dokonce zdravotně závadná. Jsem toho názoru, že pokud si denně osladíte 3x čaj nebo kávu lžičkou cukru, tak se rozhodně obezity bát nemusíte. Mimochodem 3x denně lžička cukru je celkem cca 15-20 g cukru. To samozřejmě může být fatální množství při přípravě na soutěž, ale pro běžné hubnutí to rozhodně není tragické.

 

Mlsání

Další chyba jsou tyčinky. Takovou Deli nebo Snickers si nikdo, kdo se snaží zhubnout, dát nechce. Ale proč si nedat 3 tyčinky Fit musli, když mají tak zdravé jméno? Fit musli má 8 % tuku a 65 % cukru a rozhodně to vaše vločky nejsou. Naučte se číst obsahy potravin. Dát si občas jedu takovou tyčinky nevadí, ale nepřehánějte to.

 

Fast food

Andrea: „ Já bych do Mcdonalda nešla. Dáš si dva cheeseburgery a máš vystaráno na celý den. Jdi radši vedle do KFC.“ Kdo tuto větu ještě neslyšel, jakoby ani nebyl. Samozřejmě McDonald´s a KFC je na jedno brdo. Vše je zde smažené, tučné. A ten list karfiolu co tam dají, už to nezachrání. Na druhou stranu, pokud se nebudeme bavit o tucích, myslím si, že McDonalďs je na tom více než dobře. Na rozdíl od kdejakých hospod se řídí přísnými normami. Nakupují čerstvé suroviny od prověřených dodavatelů. Kdežto v hospodě koupí a zdělají většinou to nejlevnější. Ale to je z jiného soudku. Takže pokud nejste zrovna v rýsovačce, Mekáče bych se jednou za čas rozhodně nebál.

 

Ovoce

Nyní se dostaneme k ovoci. Ovoce je zdravé, má vysoký obsah vitamínů a rozhodně byste ho z vašeho jídelníčku neměli vyřadit. Ale vše má své meze. Ovoce má vysoký obsah fruktózy, což je ovocný cukr. Vice o fruktóze najdete v článku sacharidy. Tak například jeden pomeranč má 17g cukru, kiwi má 6g. Jezte ovoce s mírou. Pokud sníte denně 0,5kg mandarinek, nikdy nezhubnete. Navíc, ovoce rozhodně nejezte ve večerních hodinách. Ideální je k snídani, během dopoledne, nebo po tréninku.

 

Vždy než něco koupíte, naučte se číst složení a nutriční informace. Bez toho to zkrátka nejde.