Běh je velice nenáročný sport na finance, vybavení či prostor. Zato vám pomůže v mnoha směrech. Zvýší vám kondici, zlepší imunitní systém, zvedne psychickou pohodu a v neposlední řadě vám pomůže shodit nějaké to kilo dolů. V podstatě jako většina sportů. Samozřejmě jen v případě, že běháte správně. VelkéSvaly.cz z vás prvotřídního běžce rozhodně neudělají, ale pokud jste se rozhodli, že běhat začnete, dáme vám pár základních a jednoduchých rad do začátku.

 

 

 

 

Vybavení

K běžecké aktivitě v podstatě nepotřebujete nic víc než kvalitní boty. Samozřejmě boty musíte vybírat v závislosti na tom, zda běh bude váš prioritní sport, či jen doplňkový například k posilovně. Hlavně z důvodu toho, že kvalitní běžecké boty nejsou vůbec levná záležitost. My se zaměříme spíše na tu druhou skupinu sportovců. Tedy pokud se běhání budete věnovat jen jako k doplňkovému sportu, tzn. jednou týdně, stačí nějaké z levnějších bot. Takové se dají sehnat již od 900 Kč. Samozřejmě od nich nemůžete čekat zázraky, ale rozhodně do začátku postačí. Na trhu je fůra výrobců, nebudu vám doporučovat určitou značku, jen pro přehled. Například: Nike, Adidas, Salamon, Asics, Saucony atd. Ale pro začátečníky rozhodně doporučím boty s odpružením. V každém solidním obchodě se sportovní obuví, vám jistojistě poradí.

Tak boty máme za sebou a vše ostatní je prakticky jen na vás. Tepláky, kraťasy, trička prostě cokoli, co vám je pohodlné a dá se v tom bez problému hýbat.

Výběr místa k běhání

Běhání není sport dokonalí jen v tom, že k němu nepotřebujete prakticky nic, ale i v tom, že se dá vykonávat teoreticky všude. Venku v městě, lese, na louce, na pláži, na hřišti, zkráceně všude tam, kde to nikomu nemůže vadit. Nemusíme však chodit jen ven. V každém alespoň trošku vybaveném fitcentru najdeme běžecké pásy. Jsou lehce ovladatelné. Většinou vám stačí tlačítko + a -, které přidávají a ubírají rychlost posunu pásu. Ze začátku doporučuji začít s menší rychlostí a rozhodně koukat dopředu, mohli byste zaklopýtat a to pak není pěkný pád :-).

Motivace

Tak jako při každém sportu, není problém si sebou vzít přehrávač s nějakou líbivou muzikou. Jen dávejte pozor na přechodech a na kola, nejednou se mi stalo, že mě cyklista kvůli mé nepozornosti skoro srazil ;-).

Rozcvičení

Před každým běžeckým výkonem je nutné provést důkladný strečink, hlavně dolní poloviny těla. Ale i hlavy, trupu a ruce také nevynechávejte. Také se zahřejte krátkým rozcvičením. Například dřepy. Ze začátku běhání spíše zrychlete krok a postupně přidávejte rychlost. Kvůli zahřátí.

Na co si dávat pozor

Tak rozhodně dávejte pozor, na jakém povrchu běháte. Velmi často se stává, že kvůli nepozornosti si běžec vyvrkne kotník, nebo uklouzne. Nezvedejte zbytečně vysoko kolena, byl by to pro ně velký nápor a je dost možné že by následovalo nějaké zranění v podobě natažení a podobně. Běžte narovnaní, bez předklonu. Nešvihejte přehnaně rukama, ať si nevyhodíte rameno :-) Ze začátku volte pomalé tempo, postupně můžete zrychlovat.

Během běhu nesmíte zapomínat doplňovat tekutiny, nejvhodnější jsou hypotonické iontové nápoje. Nejenom že vás dostatečně re-hydratují, ale doplní vám i vyčerpanou energii a minerály.

Délka a trvání běhu

Co si budeme povídat, začátky jsou velmi krušné. Mnozí i po 5ti minutách ztrácejí dech a nemůžou pokračovat. Ale je to jen tím, že se snaží běžet neúměrně rychle svým fyzickým dovednostem. Jak jsem již psal víše, prvních pár tréninkových běhů, jen zrychlete krok, až klusejte. Jen tak rychle, abyste vydrželi být v pohybu minimálně 30 minut. Je dobré praktikovat střídání chůze s během. 5 minut běh a 5 minut chůze. Postupně, trénink od tréninku, natahujte dobu běhu a zkracujte dobu chůze. Do té doby dokud těch 30 minut nezvládněte klusem. Poté střídavě zvyšujte vaší rychlost a čas celkového výkonu. Na nějakých 60 minut. Střídavě myšleno: Jeden trénink natáhněte čas o 2 minuty a další trénink malinko, zvyšte rychlost. Ne vše najednou. Pěkně pomalu s rozumem. Nic nejde hned.

Závěrem

Je počítáno s tím, že běh máte jen jako doplňkový sport například k posilování. Při tréninku 4x týdně v posilovně zařaďte jeden den běhání (max 45 minut). Při 3x můžete běhat 2x (60 minut). Rozhodně dobrý způsob jak vyrýsovat. Běh není zrovna moje parketa, tak doufám že vám tento článek alespoň něco přinese.

Iontový nápoj

Amix - IsoLyn Isotonic Drink 800g

Vhodný iontový nápoj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carbosnack 55g