Všichni dobře víme, že zdravá strava je základ. Jste si ale jistí, co tento pojem vlastně znamená? Pokud ne, nevadí, vše potřebné se dočtete v tomto článku.

 

Všeobecně

Strava by měla být pestrá a mít rozumné zastoupení bílkovin, sacharidů, tuků a všech důležitých vitamínů a minerálů. Žaludek byste neměli nechat v klidu déle než dvě hodiny. Rozhodně se nepřejídejte, protože nevyužitá energie se ukládá do zásob těla v podobě tuků. Proto se doporučuje rozdělit jídlo na 6-8 menších chodů, které si dáte v průběhu dne.

Omezte cukry a tuky. Tuky však nesmíte naprosto vynechat, rozpouští se v nich totiž některé vitamíny, konkrétně vitamín A, vitamín D, vitamín E a vitamín K. Nejvhodnější způsob přípravy pokrmů je vaření, dušení, opékání, popřípadě pečení v troubě bez tuku. Opékáním je myšleno na pánvi. Doporučuji zakoupit nějakou kvalitnější teflonovou pánev. Není příliš drahá a spotřeba tuku je díky jejímu nepřilnavému povrchu minimální. Důležitý je pravidelný pitný režim. Snažte se vypít minimálně tři litry neslazené vody za den.

 

Snídaně a dopolední svačinka

Řiďte se zásadou, že ráno tělo potřebuje energii, takže snídaně a dopolední svačina by měla být tvořena hlavně sacharidy, které se dlouho tráví a díky tomu dokáží dodávat tělu energii delší dobu. Vhodné jsou zejména ovesné vločky na různé způsoby, nebo müsli. Obohatit si je můžete nějakým ovocem, či jogurtem.  Více o snídani zde.

 

Oběd

Oběd by měl být bohatý na bílkoviny a sacharidy. K obědu patří bezesporu maso. Může být hovězí, kuřecí, krůtí, rybí a spíše jen výjimečně vepřové. Maso vybírejte libové, proto se vepřové tolik nedoporučuje. Jako příloha jsou nejlepší těstoviny, rýže a brambory. Přidejte nějakou tu zeleninu kvůli vitamínům.

 

Odpolední svačina

Svačinky můžou být ledajaké. Vybírejte podle chuti. Samozřejmě se řiďte zásadou málo tuku, optimálně sacharidů. Dobré jsou například rýžové chlebíčky, celozrnné pečivo, ať už se šunkou nebo nějakou tvarohovou nízkotučnou pomazánkou, dále vejce, jogurty, ovoce, atd.

 

Večeře

U večeře to nepřehánějte se sacharidy. Může být shodná s obědem, jen příloha by měla být lehčí a menší. Ke druhé večeři si můžete dát tvaroh. Obsahuje kasein, což je bílkovina, která se tráví déle, než jiné bílkoviny a je tedy ideální na noc.

  

Jídlo po tréninku

Zhruba 15 minut po tréninku je nutné přijmout asi 80 - 100 g rychlých sacharidů. Nejvýhodnější je použít některý ze sacharidových nápojů (gainerů) s obsahem bílkovin do 40%.  Za dalších 45 minut snězte nějaké vydatné jídlo (maso + rýže).

V jednotlivých jídelníčcích je uvedeno v jakých dávkách a kdy máte sníst dané suroviny, abyste dosáhli požadovaných výživových hodnot, přesně pro předem určenou osobu.

 

 

Jídelníčky najdete zde