Aminokyseliny jsou stavební jednotka proteinů. A už v článku bílkoviny/proteiny jsme se dozvěděli, že bez nich nám žádné svaly nenarostou.

 

CO to jsou aminokyseliny

Samotné širokospektrální aminokyseliny, jak je z názvu patrné, pokrývají širší spektrum aminokyselin. Většinou všech 20 základních plus některé doplňující. Což klasické proteinové směsi samozřejmě také. Rozdíl je v tom, že aminokyseliny se prodávají v podobě tabletek. To je velmi pohodlné například na cestách, nemusí se starat o přípravu koktejlu a můžete je mít vždy u sebe. Navíc se rychleji vstřebávají. Pomocí aminokyselin si můžete zvednout příjem proteinů i 20 – 30 g denně. A to velmi rychle a snadno.

 

Kdy se hodí?

Aminokyseliny jsou vhodné i jako doplněk stravy při hubnutí. Neobsahují žádné tuky ani cukry, takže po nich tuk rozhodně nepřiberete. Pomáhají i při ochraně svalstva a urychlují celkovou regeneraci po tréninku.

 

Jak dávkovat

Aminokyseliny se dávkují vícekrát denně v čase mezi jídly. Dávky můžou být od 2 – 10 g. V praxi se dávkují 3x denně po 8 – 10 g.*

Na trhu je více variant aminokyselin s širokým spektrem. Vedle klasických aminokyselin jsou v nabídce takzvané, hydro aminokyseliny. Hydro jsou před-trávené obyčejné aminokyseliny. Jsou podstatně dražší a jsem zcela přesvědčený, že je to jen další z marketingových tahů. Další skupinou jsou Beef amino. Ty by měli být vyráběny z hovězího masa. Zní to sice pěkně, ale opět z nás chtějí jen tahat peníze. Klasické aminokyseliny ze syrovátky jsou naprosto dostačující a v poměru cena/výkon naprosto na vrcholu.

Existují i doplňky kde jsou jen některé z aminokyselin. Například BCAA v kterých se nachází jen valin, leucin a isoleucin. Některé aminokyseliny se prodávají i samostatně. Například arginin a glutamin.

*Držte se doporučeného dávkování na svém produktu