Každý už slyšel o pojmu sportovní doplňky. Co si pod tím můžeme představit? Jedná se o volně prodejné produkty, které nejsou brány jako nelegální látky a přesto se v nich skrývá velice vysoký potencionál, využitelný při cvičení.  

 

Každý sportovní doplněk je naším pomocníkem, který zajistí rychlejší pokroky v tělocvičně, ať už chceme zhubnout, nebo přibrat. Stejně jako v každém jiném odvětví obchodu, je na trhu nepřeberné množství firem, které se snaží vyrobit buď co nejkvalitnější produkt, nebo co nejlevnější. Avšak existují i výrobky, které jsou výjimečné svou kvalitou a to za velmi pěknou cenu. Takové výrobky se vám budeme snažit doporučit na našem webu.

 

Dělení

Sportovní doplňky stravy dělíme na 4 základní kategorie, jednoduše podle toho, co od nich očekáváme:

1) Nabírání svalové hmoty

2) Redukce podkožního tuku

3) Stimulace a soustředěnost při cvičení

4) Doplnění vitamínů a minerálů, ochrana kloubů a další.

 

1) Sportovní doplňky stravy pro nabírání – Nejzákladnějšími doplňky jsou izoláty různých proteinů, které zajišťují příjem velmi kvalitních bílkovin a to velice jednoduchou cestou - stačí jen rozmíchat prášek ve sklenici s vodou a vypít. Na trhu je více druhů těchto proteinů, liší se dobou stravitelnosti. Například kasein se tráví déle a tak je vhodný zejména na noc. Jedna dávka vám může velmi rychle zajistit 30g proteinů.

Další prostředek pro nabírání svalové hmoty jsou aminokyseliny v tabletové formě. Mohou být komplexní s širokým spektrem aminokyselin, nebo konkrétně zaměřené - například s obsahem esenciálních aminokyselin nebo tzv. BCAA, ve kterých jsou zastoupeny 3 aminokyseliny nejvíce podporující růst svalů (valin, leucin, izoleucin). Dále je možné vybrat si jednotlivé aminokyseliny např.: Arginin, Glutamin, Leucin, Ornithin, Citrulline, atd.

Asi jeden z nejznámějších a také velmi účinných doplňků je kreatin. Kreatin je organická kyselina, která se stará o zásobování svalů živinami a energií a zvyšuje jejich sílu a objem. V potravě ho najdeme především v masu.

Předposledním sportovním doplňkem jsou sacharidové směsi, většinou nazývané Gainery. Gainer slouží zejména k rychlému a jednoduchému doplnění sacharidů po tréninku, ale může se s mírou použít i jako svačina během dne.

Poslední sportovní doplněk stravy, který stojí za zmínku je předtréninková N.O. směs. Základní složkou všech N.O. produktů jsou různé formy Argininu. Hlavním smyslem N.O. produktů je větší a déle trvající napumpování svalů při tréninků. N.O. produkty způsobí roztažení cév, takže jsou svaly lépe zásobovány krví. Když se N.O. produkty užívají společně s kreatinem, zvyšuje se účinnost obou těchto produktů.

 

2) Sportovní doplňky stravy pro redukci tuku – Nejznámějším a nejpoužívanějším doplňkem stravy pro redukci tuku je bezesporu L-Carnitin. L-Carnitin urychluje přeměnu tuků v energii, kterou můžete ihned využít. Což znamená, že máte více síly a energie při tréninku a rychleji pálíte tuky, neboli hubnete. L-Carnitin je k dostání v tabletách a v tekuté formě.

Dalším neméně účinným prostředkem pro hubnutí, který má shodné účinky jako L-Carnitin, je Synephrine.

Posledním přípravkem, který si zde zmíníme, je kofein. Kofein je alkaloid, obsažený v kávě. Povzbuzuje nervovou soustavu, stimuluje organismus, udržuje koncentraci a urychluje pálení tuků. Všechny tyto vlastnosti vám napomůžou ke kvalitnějším výkonům a rychlejšímu pálení tuků při tréninku.

Firmy tyto suroviny různě míchají a snaží se vytvořit co nejefektivnější kombinaci, která zajistí co nejlepší výsledky.

 

3) Sportovní doplňky stravy jako stimulanty – Jsou  to přípravky, které zvyšují soustředěnost a povzbuzují organismus k vyšším fyzickým výkonům při tréninku. Patří sem již výše zmiňovaný kofein, dále například taurin, guarana a jiné alkaloidy.

 

4) Za ostatní doplňky stravy považuji– všechny vitamíny, minerály, doplňky chránící klouby, jako např. kolagen, a podobně.

 

Další užitečné informace o doplňcích stravy: