Triceps

Trojhlavý sval pažní zkráceně triceps, je na zadní straně nadloktí. Trojhlavý sval pažní tvoří, jak už názvem napovídá tři hlavy: vnitřní, vnější a dlouhá. Všechny tyto hlavy samostatně začínají, ale společně srůstají a upínají se šlachou na kost loketní. Vnitřní hlava začíná u středního a zadního povrchu kosti pažní, vnější hlava odstupuje od zadní pažní kosti a dlouhá hlava začíná na lopatce pod jamkou ramenního kloubu. Triceps slouží k natažení ruky v lokti, čímž pohybuje předloktím. Je to jediný sval, který provádí natažení v loketním kloubu.

 

Trénink

Triceps má více svalové hmoty než biceps, a proto potřebuje více tréninku. Pro posilování tricepsů jsou dva typy cviků: komplexní a izolované. Do tréninku je nezbytné zařadit oba typy těchto cviků.

Komplexní cviky jsou ty, při kterých dochází k natažení v lokti a současně k pohybu lopatky. Tyto cviky jsou například bench-press úzkým úchopem, kliky na bradlech a spoustu dalších.

Izolované cviky provádějí pouze natažení v lokti. Izolované cviky volte tak, aby byly protaženy všechny tři hlavy. Tricepsové cviky jsou například: stahování horní kladky (nadhmatem, podhmatem, jednoruč), tricepsové zdvihy s velkou činkou v lehu neboli francouzské tlaky, kick-back, kliky na dvou lavicích, tricepsové tlaky.