Nakopávač neboli N.O.čka jsou před-tréninkové směsi více anabolických a stimulačních látek. Základními kameny jsou ve většině případů argininkreatin a stimulanty (kofein, taurin nebo tyrosin). Někdy přidávají kvalitní rychlé sacharidy pro dodání energie. Dále například látky podporující arginin, jako ornitin, citrulin a beta alanin.

Každý výrobek má samozřejmě rozdílné složení. Proto pečlivě pročtěte etiketu. Dříve a bohužel někdy i v této době se můžeme setkat s výrobci, kteří neuvádějí přesný obsah účinných látek v produktu. Příklad: Napíší něco ve smyslu: Super-Anabolic-N-1 směs 15 g. Směs je složena ze tří druhů argininu, z ornitinu, citrulinu, niacinu a tak dále. Takže spotřebitel nikdy nemůže vědět, jaké množství jednotlivých surovin zde je. Např. argininu. A to samozřejmě znamená, že nemůžeme před koupí zjistit zda složení takového výrobku bude kvalitní či nikoli. Nakopávače od VelkéSvaly.cz to mají jednoduché a průhledné, tzn. že přesně víte, do čeho jdete.

 

Význam a účinky

Nakopávače mají 3 primární úkoly, které vedou k rychlejšímu růstu svalové hmoty:

  1. Stimulace a nakopnutí do tréninku.
  2. Intenzivnější a déle trvající napumpování svalů při a po tréninku.
  3. Co nejrychlejší zásobování prorůstových/anabolických látek do svalové hmoty

 

Napumpování zajišťuje hlavně arginin a citrulin, někdy pomáhá ornitin, ale třeba i obyčejný niacin. O zkvalitnění výživy svalů se stará kreatin a arginin. Arginin roztahuje cévy a přivádí do svalů více krve. Kreatin svaly hydratuje a zvyšuje sportovní výkon.

Nakopávač pocítíte opravdu již po první dávce. Je to až neuvěřitelný skok. Nelekněte se okamžiku, kdy si svaly na nakopávač zvyknou, to bývá zhruba po měsíci pravidelného užívání. Po té se vám bude zdát, jako kdyby nočko fungovalo méně než po první dávce. Nebojte, anabolické účinky trvají nadále, jen si tělo postupně zvyklo na vysoké dávky stimulantů a beta alaninu. Je to jako s kávou, jeden šálek vás nakopne, ale druhý už méně. Pokud byste zkusili na týden nebo dva vysadit, napumpování po tréninku bude rázem slabší.

 

Pocitová imunita vůči nakopávačům

Nakopávače jsou známé tím, že někteří sportovci jsou vůči pocitovým účinkům imunní. Tzn. žádné mravenčení nebo zvýšená stimulace. Pokud se do této skupiny lidí řadíte, bohužel vám nezbude nic jiného než se s tím smířit. Opět se odkážu na kávu - je to podobné jako když si někdo může dát před spánkem hrnek kafe a usne do minuty. Jiný si ke kávě jen přičichne a nezamhouří oči v příštích 8 hodinách.

Nezoufejte však !!! Nakopávače nesloží jen k nakopnutí do tréninku. Viz odstavec "Význam". Z dlouhodobého hlediska jsou pro růst svalů mnohem důležitějšími vlastnostmi právě ty nepocitové.

 

Dávkování

N.O.čka se dávkují zhruba 20 minut před tréninkem. V dny, kdy nejdete posilovat, se může brát ráno. Ale to jen pokud jedete opravdu na doraz nebo v případě že jste unavení. Doporučené množství jedné dávky každý výrobce uvádí na etiketě. V nabídce jsou tabletové i sypané směsi. Ve většině případů sypané Nočka mají lepší poměr cena/výkon.

TIP: Vyzkoušejte užívat Nakopávač před tréninkem. A v netréninkové dny berte 3x 1 – 2 g denně samostatný arginin v tabletkách. Ušetříte a rozložíte účinnost argininu do celého dne. Uvidíte, jak to pošlape, já jsem s tímto systémem dávkování velice spokojen.

TIP: Při kombinaci se samostatným kreatinem se zvedá účinnost obou produktů.

TIP: Pokud užíváte kreatin i před tréninkem, můžete dávku kreatinu trochu snížit. Nakopávače kreatin většinou obsahují. Ušetříte.

TIP: Nakopávače můžete kombinovat se všemi možnými sportovními doplňky stravy. Jen si vždy přečtěte složení nakopávače, abyste něco nejedli zbytečně dvakrát. Byli by to akorát vyhozené peníze.

 

-----JAK VYBRAT SPRÁVNÝ NAKOPÁVAČ SE DOČTETE V TOMTO ČLÁNKU...-----