Kofein je alkaloid pozitivně stimulující nervovou a srdeční soustavu. Užívá se také pro udržení koncentrace a bdělosti, například při řízení vozidla, učení nebo také při tréninku. Zrychluje metabolismus, tím pádem i odbourávání tuků.

 

Výskyt

Kofein má více jmenovatelů, podle toho v jakém plodu se nachází. V kávě je to kofein, v čaji tein v maté matein. Každý plod má jiný obsah kofeinu. Rozdíl je i v různých odrůdách kávy. V kvalitní arabice to může být i 80 mg v 60 ml nápoje a v instantní kávě tohoto množství dosáhneme i třeba až při 200 ml. Čaj má sice větší obsah kofeinu, ale v jednom pytlíčku je menší množství v poměru s jednou dávkou kávy. K tomu čaj obsahuje další alkaloidy, které zpomalují uvolňování samotného kofeinu.

 

Dávkování

Každý jedinec může reagovat na určité množství kofeinu zcela jinak. Někoho na nohy postaví 80 mg a někdo potřebuje 500 mg, aby vůbec otevřel oči. Uvádí se, že množství kofeinu by nemělo přesáhnout 200 mg za den. To znamená zhruba 3 šálky kávy. Při pravidelném příjmu kofeinu se tělo stává vůči němu rezistentní a při vyšších dávkách se může tvořit i závislost. Takže zvyšování dávek nic dobrého nepřinese. Nadměrná konzumace nemá žádné kladné účinky, spíše naopak. *Držte se doporučeného dávkování na svém produktu 

 

Spalovač tuků a stimulant

Kofein blokuje enzym, který se stará o odbourávání dvou stresových hormonů, adrenalinu a noradrenalinu. Tyto dva hormony vylučují nadledvinky a to v případě, kdy si tělo myslí, že je v ohrožení. To má za příčinu zrychlení metabolismu, efektivnější využívání energie z tuků, zvýšení síly, vytrvalosti a bdělosti. Bohužel tato metoda spalování tuků má nejvyšší účinnost jen prvních pár dní užívání kofeinu, poté se projeví již zmiňovaná rezistence a účinnost klesne. Samozřejmě kofein ve spalování tuků svou roli vždy mít bude, ale jako vhodnější pomocník při odbourávání tuků se považuje L-karnitin. A to i dlouhodobě.

Stimulační účinky kofeinu lze pozorovat většinou právě jen při vyplavení adrenalinu. Takže při psychické nebo fyzické činnosti. Pokud sedíte znuděně v židli, žádné adrenalinové nakopnutí se většinou nedostaví.