Tento článek sice není čistě jen o tréninku, ale rozhodně byste ho neměli přehlédnout

Svaly, šlachy a klouby jsou součástí pohybového aparátu. Každý z nás má ve svém okolí někoho, kdo trpí některými revmatickými obtížemi. Většinou to budou starší lidé. Je ale potřeba si uvědomit, že každý sportovec zatěžuje klouby mnohonásobně víckrát než "sedavý" jedinec. A proto v ortopedických ordinacích potkaváme i mladé lidi pod 20 let. Pokud chcete svoje pojivové tkáně udržet co nejdéle zdravé i přes nadměrné fyzické zatěžování, je potřeba se o ně pěkně starat a pokud možno jim ubližovat co nejméně. Aby se šlachy a klouby kvalitně regenerovaly, potřebují dostatek organických a anorganických látek, neboli minerálů, vitamínů a živin. Plus správné zacházení.

 

Onemocnění kloubů

Revmatických onemocnění je cela řada. Nemá cenu si je zde vyjmenovavat, protože si je člověk sám stejně diagnostikovat nezvládne. Sportovci se ale nejčastěji setkávají s nataženými vazy a svaly nebo se záněty vazů, svalů a samotného kloubu. Ty se většinou objevují při nadměrném zatěžování a to zejména při nedostatečném zahřátí a protáhnutí procvičované partie. Pokud k těmto menším onemocněním přistupujeme nezodpovědně, může se zánět vracet opakovaně a je tu i možnost že přejde v zánět chronického charakteru, kterého se člověk zbavuje již podstatně hůře.

Z dlouhodobějšího hlediska se objevují různé degenerativní revma, jako například artróza.

Artróza je onemocnění, kdy je opotřebena chrupavka kloubu. A tím pádem se zhoršuje pohyblivost celého kloubu. Většinou se projevuje u lidí nad 60 let. U lidi se zvýšenou zátěží i dříve. My se ale budeme bavit spíše o těch “sportovních potížích” v průběhu aktivního sportovního života.

 

Prevence před poškozením

 

Správna výživa

Jednou z nejdůležitějších stránek pro správnou regeneraci kloubů a šlach je správný a vyváženy příjem živin. Většinu nejdůležitějších živin pro zdravé klouby najdete v masu, mléčných výrobcích, obilovinách, ovoci a zelenině. Je dobré podporovat tento klasický příjem, potravinovými doplňky. Jako multivitamíny nebo nějaký typ doplňků pro podporu regenerace kloubů ( více dál ).

 

Šetrný trénink

Nejvíce problémů s klouby mají amatérští sportovci. A nedočkavci, kteří v tréninku jedou na pokraji svých sil. Bohužel většinou se špatnou technikou a bez dostatku odpočinku. Je důležité si vybrat, zda je lepší se cítit a vypadat 10 let výborně a zbytek života žít v bolestech. A nebo být trpělivý, cvičit s rozmyslem a cítit se dobře pořad.
Svaly rostou i bez nesmyslně vysokých zátěží. Sice pomaleji, ale zato podstatně bezpečněji. Stačí se soustředit na správnou techniku a přesunout energii do intenzity místo sebedestruktivních vah.
(Mimochodem, naložit si 200 Kg na činku, hodit si ji za krk a místo pořádného dřepu, pokrčit kolena o 10 cm, zrovna žádnej přebor není. Jak se hodně lidí domnívá :-) )
Zkuste odcvičit 6 sérii po 20 opakování benchpress, 6 serii po 20 opakování rozpažky, 6 sérii po 20 opakování protisměrné kladky. Vše jen s max 1 minutou odpočinku mezi sériemi. A uvidíte, že Vám to dá zabrat stejně jako objemový trénink. Samozřejmě technik tréninku je celá řada a chce jich vyzkoušet více, aby jste mohli porovnávat.
Pokud si jste vědomi že s klouby mate potíže. Volte radši pomalejší techniku provádění jednotlivých opakování. Je to bezpečnější a lze se lépe soustředit na správnou techniku cviku.

 

Klouby v teple

Jedním z důležitých faktorů prevence zranění kloubů je udržovat klouby v teple. Ja vím, že být ve fitku v tílku je frajeřina, ale pokud je v posilovně chladněji, kloubům to rozhodně neprospívá. Proto v zimním období rozhodně doporučují cvičit v mikině.

 

Doplňky stravy

Pro zlepšení regenerace a zpomalení opotřebení kloubní chrupavky je doporučováno užívat doplňky stravy s různými účinnými látkami. Tyto doplňky jsou složením velmi podobné například Condro Forte nebo Artryn atd. S tím rozdílem, že výrobky určené pro sportovce maji vyšší obsah účinných látek. Obsahuji látky jako:  hydrolyzát želatiny, MSM - methylsulfonylmethan, Glukosamin, Chondroitin. Dále můžou obsahovat některé vitamíny a minerály, které podporují účinnost dopňku, jako například vápník nebo vitamin D. Tyto doplňky užívají zejména sportovci.

 

Léčba

 

Krátkodobé potíže

Pokud vás už nějaký ten vaz či kloub začne bolet, tak tento problém rozhodně nepodceňujte. Nikdy totiž nemůžete vědět, co se stalo. Z osobních zkušenosti vím, ze platí pár pravidel, jak se při bolestech vazů, kloubu nebo šlach chovat.

 

První krok: Klid

Prvním krokem, při projevu nějakých potíží, například náhlá lehká bolest vazu kolene, loktu nebo třeba ramene při tréninku, je okamžitý klid bolestivé oblasti. Radši začnete cvičit jinou část těla a pokud si nejste jisti, jdete domu.
Viděl sem nejeden případ, kdy někoho v posilovně začalo bolet koleno a on místo toho, aby přestal danou partii cvičit, pokračoval v klidu dál v domnění, že to rozhejbe. A pak se dva týdny nemohl na nohu postavit.
Až přijdete po nějakém takovém incidentu domu, velmi ulevující je teplá koupel, která danou partii krásné uvolní.
Celkem dobrou zkušenost mám s hřejivými náplastmi, které se lepí na postižené místo. K sehnání jsou v každé lékárně za několik desítek Kč. Podobný účinek mají i hřejivé gely. Rozdíl mezi gelem a náplasti je takový, že náplast hřeje podstatně déle, 6 - 24 hodin, podle typu. Plus nejste zalepeni.

 

Někdy méně je více

Pokud potíze přetrvávají déle, ale nejsou nijak zvlášť intenzivní,
Jsem si plně vědom toho, že když jste zvyklí posilovat 4x a vícekrát týdně, je těžké zredukovat četnost tréninků. Ale pokud cítíte, že v některém kloubu je něco v nepořádku, je lepší omezit tréninky na 3x nebo i 2x týdně. A to alespoň do té doby, dokud vám potíže s kloubem nebo vazem neodezní. A to z jediného důvodu. Vazivo potřebuje dostatek odpočinku k regeneraci. A to s příliš častými tréninky nedostane.

 

Delší potíže

Pokud však potíže přetrvávají déle jak týden nebo se bolest zhoršuje. Vyhledejte odbornou pomoc v ortopedické ambulanci.
Ve většině případů vám bude doporučen klid. Pokud se bude jednat o zánět, řeší se to antibiotikami. Popřípadě na doléčení vám bude naordinována rehabilitace.

 

Na závěr

Pokud vám jde o velký objem svalů vysoké váhy jsou samozřejmě velmi důležité. Je ale důležité brát v potaz, že pokud se vlastní vinou zraníte, snažili jste X měsíců se naprosto zbytečně. Takže vybírejte váhy s rozmyslem.