Pokud býváte často nemocní, zřejmě máte špatnou životosprávu. Správná životospráva má velký vliv na celý náš organismus, zejména na imunitní systém. Pokud se snažíte přibrat svalovou hmotu, bez správné životosprávy to nepůjde, nebo velmi obtížně. Je to také prevence proti civilizačním chorobám např. cukrovce, srdečnímu infarktu, cévní mozkové příhodě a zejména rakovině.

Tyto choroby se totiž řadí mezi nejčastější příčiny úmrtí v ČR. Faktorů, které se na těchto nemocech podílejí, je celá řada. Některé z nich můžeme vyloučit, a chránit se tak před jejich vznikem. Jedná se hlavně o kouření, velký příjem alkoholu, tučnou stravu, nedostatek pohybu, nedostatek spánku a hodně stresu.

 

Vašemu tělu prospěje kvalitní a pravidelná strava. Měla by obsahovat hodně vlákniny, která je v zelenině zejména, kořenové (mrkev, kedlubna, celer) a také v cereáliích. Během dne byste měli sníst 5 - 7 menších porcí jídla. Nezapomínejte na snídani, která vám po ránu dodá energii, a také předejdete pozdějšímu tloustnutí. Pokud snídani vypustíte, tělo si začne později dělat zásoby, a to se projeví na vaší váze. Snídaně by měla být bohatá na sacharidy. Oběd by měl být lehký a dobře stravitelný. Na večeři si dejte zeleninový salát nebo kuřecí prsíčka. Mezi jídly nezapomeňte na svačiny, s minimem tuku.

Nezapomeňte se také pravidelně hýbat. V dnešní době se všichni dopravujeme auty a posedáváme u počítačů nebo u televize. Časem začnete nabírat na hmotnosti, ochabnou vám důležité svaly a budete mít problémy s krevním tlakem, cukrem, cholesterolem a hlavně s pohybovým systémem. Obzvláště zády. Zkuste se tedy během dne projít, vyrazte na kolo, brusle nebo si zaplavat či zajděte do posilovny.

Hlavně u cévních onemocnění hraje důležitou roli stres. Můžete se hýbat, správně jíst, ale pokud nebudete pravidelně odpočívat, klidně vás infarkt postihne. Choďte tedy spát v pravidelnou hodinu, dostatečně odpočívejte a relaxujte. Kupte si aromalampu dle libosti a pravidelně si vyčistěte během dne hlavu. Nejlepší možností je jít si zasportovat a všechny špatné myšlenky vyženete z hlavy. Ideální rozložení denních aktivit by mělo být - 8 hodin spánku, 8 hodin fyzické práce a 8 hodiny psychické práce. Pokud si tyto rady vezmete k srdci, značně tím zredukujete nemoci a budete se cítit líp.