blog VELKÉSVALY.CZ

Přináším vám krátký náhled na to, jak a z čeho momentálně dodávám potřebné živiny v podobě doplňků stravy.

 

 

RANNÍ VÁLENÍ V POSTELI

Nepřipadá v úvahu. Ihned po probuzení je důležité přijmout živiny, které budou co možná nejrychleji stravitelné. Tělo po osmi hodinách spánku doslova žádá o to, abychom do něj něco „nacpali“. Pozor ale, není vhodné se hned dosyta najíst a zacpat žaludek něčím, co tělo využije až po pár hodinách. Proto tedy zařazuji instantní BCAA, ke kterým přidám ještě glutamin, kreatin a arginin (všechny po 5g). BCAA mám s příchutí višeň a bůh jim žehnej za tak skvělou chuť!

 

SNÍDANĚ

Přibližně půl hodiny po ranním osvěžujícím drinku je na čase dostat do sebe pevné jídlo. Fantazii se meze nekladou a záleží na období, ve kterém se aktuálně nacházíte a také na vašem jídelníčku. Společně se snídaní zařazuji kloubní výživu (pro koně ), chrom pro lepší využití sacharidů a celkově lepší metabolismus makroživin, hořčík, kofein a multivitamin.

 

PŘED TRÉNINKEM

Říká se, že období okolo tréninku je nejdůležitější, co se týče přijatých živin. Správnou suplementací dodáte tělu všechny potřebné látky, které využije při tréninku, ale i po něm. Hodinu před tréninkem do sebe „naházím“ pár (od oka ) tabletových BCAA, protože se tráví o trochu déle, než instantní – zde dělá mnoho lidí chybu. Už jen když se na to podíváte logicky. BCAA slouží jako energetické palivo, které má být využito při tréninku, aby nedocházelo k rozpadu svalové hmoty. Pokud si někdo dá tablety při tréninku nebo po něm, těžko využije jejich hlavní funkci, protože než se tablety v žaludku rozpustí, chvíli to trvá.

Necelou půl hodinu před tréninkem zařazuji nakopávač InferNO a konečně i instantní BCAA, které popíjím i při tréninku. K nim přidávám i kreatin , glutamin a arginin, který sice už v nakopávači je, ale pár gramů navíc mi rozhodně neuškodí. Pokud jste se dostali do fáze, kdy vám nakopávač neřekne ani dobrý den, doporučuji přidat vitamin C s kofeinem, které jeho účinky dokáže umocnit. Pokud ale máte jako nakopávač InferNO, ocitnete se v pekle při každém tréninku.

 

PO TRÉNINKU

Ihned po skončení tréninku dávám znovu kreatin, tentokrát společně s gainerem, protože sacharidy s malým podílem jednoduchých cukrů po tréninku pomáhají nastartovat anabolismus, tedy regeneraci a růst svalů. Asi po 15 minutách si vychutnávám ještě jednu lahůdku. Samozřejmě 100% Whey protein – já mám příchuť malina a můžu vám říct, že pokud se vám na trénink nechce, tohle je jedna z věcí, na kterou se rozhodně můžete po každém tréninku těšit. 100% Whey protein je jasná volba. Kvalitní a šetrná výroba v podobě dvojité křížové mikrofiltrace (CFM) s idealním množstvím všech aminokyselin dělá z tohoto proteinu jeden s nejlepší využitelností. O nízké ceně už snad ani mluvit nemusím. Zařadit jej můžete i jako rychlou svačinku.

Z vitamínů a minerálů dávám po tréninku opět vitamin C, B komplex, chrom a hořčík. Jsou to sice detaily, ale v tomto sportu je třeba využít každé maličkosti, která vás může posunout vpřed. Nutnost to ale není.

 

PŘED SPANÍM

Je třeba tělo připravit na dalších 8 hodin hladovění. Základ je lepší varianta tvarohu – kaseinový protein. Už také víme, že ve spánku se nám tvoří nejvíce růstového hormonu. Je tedy vhodné tuto produkci ještě podpořit argininem a glutaminem. Chybu neuděláte, pokud zařadíte ještě kreatin a tabletové BCAA s již zmíněnou delší vstřebatelností.

I zde mají minerály a vitamíny své místo. Opět vitamin C, hořčík pro lepší regeneraci, chrom a omega3 v kapslích. Pokud špatně spíte, doporučuji před spaním zařadit nějaké bylinky – podle mě nejlepší volbou je mučenka.

 

Doplňky stravy nejsou základem. Tím vždycky byla, je a nejspíše ještě dlouho bude kvalitní a vyvážená strava. Pokud máte správně sestavený jídelníček, který poctivě dodržujete, můžete jej vylepšit o doplňky stravy, které zesilují svůj účinek v kombinaci se správným jídelníčkem

 

 

Text: Adam Palovčík

Foto: Jakub Homolka

PS: Vy se řiďte dávkováním co je na etiketách