blog VELKÉSVALY.CZ

 

Kreatin je sloučenina aminokyselin argininu, metioninu a glycinu. Nachází se v tělech většiny obratlovců, přičemž nejvíce je zastoupen ve svalové tkáni.

 

 

Jak můžeme využít vlastnosti kreatinu v náš prospěch?

Je to jednoduché. Kreatin patří mezi nejhlavnější a nejrychlejší zdroje energie pro svalovou kontrakci. Při krátkém a velmi intenzivním zatížení svalů je využíván jako zdroj energie tzv. adenosintrifosfát (zkráceně ATP), který je ale vyčerpán během prvních pár sekund, udává se asi osm až deset.  Kreatin má tu vlastnost, že dokáže tento ATP obnovovat (zjednodušeně řečeno), a ve výsledku tak pomáhá zlepšovat sílu, dynamiku a všechny ty vlastnosti, které využíváme při krátkodobém a těžkém zatížení svalu.

 

Pro koho je tedy kreatin určen?

Z předchozího odstavce je jasné, že kreatin je nejvíce využitelný při sportech, ve kterých jde o krátkodobé zatížení svalů, jako například v atletice, ve vzpírání, v kulturistice nebo i v gymnastice.

Kreatin také pomáhá zvyšovat celkový objem svalové hmoty, a to tak, že jednoduše řečeno natáhne vodu do svalů a tím zvýší jejich objem. Hodně lidí považuje tuto vlastnost za negativní, ale je nutno zdůraznit, že kreatin tahá vodu primárně do svalů, což samozřejmě chceme, protože víme, že sval je tvořen více než 70% právě vodou.

Kreatin je také často užíván v medicíně, kdy napomáhá při nervosvalových zraněních, při urychlení rehabilitace například po dočasném ochrnutí a podobně. Byly provedeny studie, které zjistily, že kreatin by mohl mít pozitivní účinky při léčbě některých neurodegenerativních chorob.

 

Kde kreatin najdeme?

V běžné stravě jej nejčastěji získáváme z masa, přičemž jeho množství se může s různými druhy masa lišit. Průměrný člověk má v těle okolo 120g kreatinu, je to tedy látka tělu vlastní. Problém může nastat u vegetariánů, kteří mohou mít snížené množství kreatinu v těle. Další a účinnější možností, jak tedy doplnit kreatin je v podobě doplňků.

Existuje mnoho druhů kreatinu, ale nám bohatě postačí kreatin monohydrát. Doporučuje se jej konzumovat se sacharidy, které mají vyšší glykemický index, protože ty právě pomáhají dostat kreatin tam, kam mají. Zároveň kreatin zvyšuje účinnost nakopávačů, většinou je v nich už obsažen.

 

Jak kreatin dávkovat?

Existuje více variant, jak jej užívat. Já preferuji pravidelné užívání v netréninkové dny: 5g kreatinu na noc. V tréninkové dny: před tréninkem a po tréninku společně s glutaminem a BCAA.

 

 

- TENTO PRODUKT MŮŽETE ZAKOUPIT NA NAŠEM ESHOPU ZDE

 

Autor: Adam Palovčík