BCAA jsou bezesporu jedním z nejoblíbenějších sportovních doplňků stravy. A to díky tomu že napomáhají urychlit regeneraci po tréninku a také kvůli ochraně svalové hmoty. Co k BCAA přidat, aby fungovali ještě lépe?

 

Pro začátek si připomeneme co to jsou BCAA

I když to opakuji v každém článku o bcaa, stejně to opět připomenu.

BCAA mají 2 základní poslání.

 

  • 1. Ochranu svalové hmoty (antikatabolické), což se rozhodně hodí při náročných trénincích. A o to víc v dietách, kdy tělo a svaly mají menší přísun živin než obvykle.
  • 2. Pro urychlení regenerace a podpora růstu svalů (anabolická) - Svaly jsou po tréninku v posilovně nebo jakémkoliv jiném podstatně dříve zregenerovaný než bez bcaa. Svaly nebolí tak dlouho a tudíž nemusí být odpočinek mezi tréninky tak dlouhý.
Skládají se z 3 aminokyselin v ideálním poměru 2:1:1:
  • L-leucin
  • L-Isileucin
  • L-Valin
Doporučené dávkování BCAA:
To je vždy samozřejmě napsané na každé etiketě. Ale všeobecně známý fakt je, že BCAA se dávkují cca 15 minut před a ihned po tréninku. Jedna dávka je cca 5g/5000mg - Proto není moc dobré se řídit kamarádovou radou: "Já jim 10 tablet tak si jich vem taky 10". Ne každá tableta je stejně velká, nějaká může obsahovat 500mg bcaa a nějaká zase 2000 mg. To samé odměrky, žádná není stejná. A stejný princip platí v odměřování sypaných BCAA - Některý produkt v 10g obsahuje 5g bcaa a některý třeba 8g. Je dobré číst etikety ;-)
"Závodníci většinou dávkují mnohem více než je doporučená dávka. Jsou borci kteří se nebojí dát i 20g před a 20g po. Ale je lepší se držet nějakého kompromisu a být při zemi. Navíc takové dávky člověka velmi rychle přivedou na mizinu :D"
 
BCAA + Glutamin = Synergy power
 
Mnoho výrobců sportovní stravy stále častěji přidávají do nabídky kombinaci kvalitních BCAA a Glutaminu. Mimochodem L-glutamin je další velmi užitečnou aminokyselinou, kterou vaše svaly 100% ocení. Má velmi podobné účinky jako BCAA, tedy antikatabolické a anabolické.
Navíc kombinace všech 4 aminokyselin spolu působí určitou synergickou silou a je tedy vhodné tyto aminokyseliny kombinovat.
Nyní už si jen vybrat jestli chcete:
Přejeme povedený trénink !!! :-)