Chia semínka
Chia semínka

 

Ano, naše rodinka produktů se rozrůstá o dalšího člena, a tím jsou chia semínka. Tato superpotravina se ve spojení s fitness a zdravou výživou objevila teprve nedávno. Pojďme si o chia semínkách říct něco více

 

Zmínil jsem pojem superpotravina. Co to znamená? Je to označení potravin, které mají (nebo by měly mít) příznivý vliv na naše zdraví, většinou s vysokým obsahem vitamínů a minerálů.

 

Něco z historie

Chia semínka jsou sice novinkou ve fitness, nicméně byly velmi populární mezi bájnými Aztéky. Tito obyvatelé Jižní Ameriky vynikali vysokou kondicí a zdravím, ke kterému jim nepochybně pomohly tato semínka. Používali chia také jako platidlo nebo jimi uctívali bohy, takže je jasné, jak cenné pro ně byly. 

 

Co obsahují?

Chia semínka jsou velmi bohaté na vápník, který přispívá správnému růstu kostí, antioxidantů, a omega 3 mastných kyselin, díky kterým jsou velmi bohatým zdrojem energie. Zvláštní je, že při nasáknutí vodou, dokáží svůj objem zvětšit až dvanáctinásobně, čímž pomáhají udržovat pocit sytosti (a nesníte vše, co doma najdete ). 

 

Jak konzumovat?

Fantazii se meze nekladou. Do láhve s vodou, do jogurtu, ovesných vloček a různých kaší. Jsou vhodné i pro celiaky a diabetiky a nemají žádnou chuť.

 

To nejdůležitější – proč konzumovat?

Snižují riziko srdečních onemocnění

Zmírňují úzkosti, deprese

Zdroj energie

Udržují pocit sytosti

Železo, Vápník

2x více draslíku, než v banánech

 

Text: Adam Palovčík