Biceps

 

Dvouhlavý sval pažní najdeme na přední straně nadloktí. Z názvu je zřejmé, že jej tvoří dvě hlavy: dlouhá vnější a krátká vnitřní. Obě začínají na lopatce, ale každá v jiném místě. Dlouhá hlava se upíná dál než hlava krátká. Spojují se nad loktem do jedné šlachy, která se upíná na kost vřetenní. Hluboko pod bicepsem leží hluboký sval pažní, který začíná na kosti pažní a upíná se na loketní kost. Dvojhlavý sval pažní způsobuje ohyb (flexi) v loketním kloubu směrem k obličeji. Flexi v lokti dopomáhá hluboký sval pažní a sval vřetenní. Trénink bicepsu je pro většinu nadšenců nejoblíbenější okamžik v posilovně.

 

 

Cviky na biceps

 

Na biceps neexistuje téměř žádný komplexní cvik, jen shyby podhmatem se za něj dají považovat, ale shyby se samozřejmě používají spíše při posilování zad. Všechny ostatní cviky jsou izolované, a proto je o to důležitější volit cviky tak, aby zatěžovaly obě hlavy bicepsu i hluboký sval pažní. Cviky na biceps by měli většinou tvořit zdvihy podhmatem, jako např.: zdvihy s velkou činkou, s jednoručkami, s oporou nadloktí. Cviky s úzkým úchopem procvičíte spíše dlouhou hlavu bicepsu, která způsobuje objemný biceps, jinak ji můžete více zatížit kladivovými zdvihy, které zatěžují i hluboký sval pažní a sval vřetenní nebo tím, že střídáte rovnou osu s EZ osou, protože poloha rukou při držení EZ osy je mezi podhmatem a neutrálním úchopem. Pro zvětšení krátké hlavy bicepsu jsou nejlepší cviky s opřeným nadloktím nebo zdvihy širokým úchopem. Zdvihy nadhmatem působí na hluboký sval pažní a sval vřetenní.

 

 

Svaly předloktí

 

Na předloktí je mnoho svalů, přesto není nutné znát všechny. Rozlišujeme jen flexory a extenzory zápěstí. Flexory vykonávají pohyb ruky směrem k vnitřní straně předloktí, naopak extenzory provádějí opačný pohyb. Cviky na předloktí jsou různé kombinace natahování a ohýbání ruky v zápěstí jak s velkou činkou tak s jednoručkami.