Dřepy jsou jedním ze základních pilířů pro budování svalstva dolních končetin. Dřepy jsou i nejdůležitějším cvikem pro hubnutí. I když každý ví, že tomu tak je, je to jeden z neméně oblíbených cviků. Nejspíše proto, že je velmi náročný a hlavně rostou díky němu nohy a ne ramena. ;-) Lidé si neuvědomují, že růst horní poloviny těla se rozvijí od té dolní. Proto pokud chcete přibrat nebo zhubnout, dřepy byste rozhodně neměli zanedbávat.

Dřepy se většinou cvičí v kleci pro dřepy. Je rozdělena na část kde je činka umístěna, tam se i cvik začíná a na prostor kde se cvik provádí. Klec má zarážky v případě klopýtnutí. Činka je zavěšená na držáku lehce pod úrovní ramen. Cvik začínáte tak, že podejdete činku, abyste ji měli za hlavou na zadku ramen, uchopíte ji a zakročíte dozadu. Špičky chodidel jsou lehce vytočeny do stran. Šíře postoje je zhruba na šíři ramen. Můžete ji měnit cca v rozsahu 5 cm na každou stranu, přenáší se zatížení z vnitřní strany na vnější. S nádechem dolu až do polohy kdy stehna budou zhruba vodorovně s podlahou a s výdechem nahoru. Jak je na videu vidět, cvik se dá provádět i bez klece. Bohužel budete muset zvolit menší váhu činky, kvůli nadhození na záda.

Dávat pozor na: Záda musíte mít narovnané. Nepředklánět se. Je vhodné použít zpevňující pás. Cvik musí být prováděn ve správném rozsahu. Při neúplném provedení je cvik s minimálním účinkem a s přetáhnutím je nebezpečný pro kolenní vazy. Pozorně si prohlídněte videoukázku, správný rozsah je zde patrný. Řiďte se pravidlem: Ne vždy znamená více kg, lépe. Když tento cvik špatně zvládněte, nebo zaklopýtnete, může být velmi nebezpečný.

Viz. video.

 

Videoukázka byla natočena v Avalon fitness v Plzni.

Viz. video.

Videoukázka byla natočena ve Favorit fitness klubu v Rokycanech.