Lecitin patří do skupiny fosfolipidů, které se skládají z mastných kyselin, glycerolu, kyseliny fosforečné a cholinu. Je to základní stavební prvek všech buněčných membrán. Pokud bychom lecitin hledali v některých plodech, tak jej najdeme v semenech rostlin (slunečnicích), ve vaječném žloutku, sóji, čočce, řepce, celozrnném pečivu a v čokoládě.

 

Účinky 

Lecitin má širokosáhlé účinky v celém těle. Má důležitou funkci v zabudování molekuly cholesterolu do buněčných membrán, takže snižuje celkový cholesterol v plazmě. A pokud máte tento cholesterol nízký, nemusíte se obávat aterosklerózy, tedy tukových usazenin v cévách a ani žádných kardiovaskulárních komplikací. Pročišťuje krevní cévy a chrání nás před infarkty srdce a mozku. Lecitin se také využívá při redukci váhy, protože dokáže uvolňovat tuky. Dále se lecitin užívá u hyperaktivních dětí. Napomáhá se soustředit a zklidňuje. Také vám může zajistit zlepšení paměti. Ženy ocení zlepšenou kvalitu vlasů a nehtů, pánové zase rychlejší zotavení po fyzickém výkonu. Je velmi dobrým zdrojem energie pro mozek a svaly. Lecitin je dobrým antioxidantem, který vychytává volné radikály a toxiny, tak se snaží regenerovat a vitalizovat celý organismus.

 

Dávkování 

Denní dávka by měla být 1,5 - 5 gramů. Sójový lecitin se dá přimíchat do nápojů nebo jogurtů. Lecitin je vhodné kombinovat s cholinem, protože výrazně zvyšuje jeho účinek. Dále se ještě doporučuje kombinovat s B-komplexem vitamínů. Držte se doporučeného dávkování na obalu vašeho produktu.