Pod pojmem strečink se skrývá cílené protažení celého těla, které má regenerační účinek. Pokud ho provádíte pečlivě, udržíte si své svalstvo elastičtější a připravenější na jakoukoliv zátěž.

Nemusí to být pouze v otázce posilování, ale i při pracovní nebo jinak fyziologického napětí. Díky tomuto zodpovědnému postupu minimalizujete případné natažení či poranění úponového svalstva. Věnujte strečinku před každým cvičením dostatek pozornosti a nepodceňujte jeho sílu. Buďte však opatrní, jelikož neodporný způsob provádění může vašemu tělu spíše přitížit. Nejdříve se seznamte s tajemstvím této přípravy a před samotným posilováním si o ní zjistěte potřebné informace. Jen tak si osvojíte základní pravidla a budete si jisti, že vše děláte správně.

Strečink před zahájením posilování

Než přistoupíte ke klasickému posilování, je nutné své svalstvo důkladně zahřát a připravit tak na následnou zátěž. Krátký strečink dle jasných zásad vám napomůže k cílené přípravě bez větších obtíží. Pokud tento krok podceníte, tak se druhý den s velkou pravděpodobností setkáte s bolestí v určitých partiích. Se strečinkem před cvičením začínáme od hlavy směrem dolu. Po té přesuneme pozornost k rukám, bokům a na konec nohám. Strečink se ve své přípravné fázi rozděluje na statický a dynamický.

· - Statický strečink – příprava svalstva s využitím pomalých a plynulých pohybů.

· - Dynamický strečink – využití techniky s výdrží u krajní polohy svalstva.

Dynamický způsob protažení se častěji využívá při pohybově náročných sportech a začátečníkům se nedoporučuje. Držte se základních zásad, které se řídí principem protahování od jednoduššího cvičení po složitější. Dodržujte hlavní podmínku, že strečink nesmí bolet, podle toho poznáte, jestli k němu přistupujete správně. V případě pociťovaného odporu na tomto místě setrvejte několik vteřin a poté se vraťte do původní polohy. Při vypětí nezadržujte dech a hlídejte si své dýchání. Právě až teď je vaše tělo a svaly řádně připravené k vlastnímu posilování. Strečink před posilováním je spíše taková lehké protažení. V časovém rozmezí 2 – 3 minut.

Videoukázka strečinku před cvičením

Videoukázka byla natočena v Avalon fitness v Plzni.

Strečink samostatný

Strečink není pouze přípravným cvičením před posilováním, ale může být využit jako hlavní náplň k upevnění a protažení svalstva, kdykoliv na to budete mít chuť třeba i u vás doma. Základy strečinku se inspirovaly jógou a baletem a můžete ho s ním pracovat jako s hlavní náplní svého každodenního posilovacího programu. Zlepšíte si svalový tonus zároveň i svalové vlákna. Díky této technice předejdete spondylyóze a ankylóze. Pokud budete strečink provádět doma, dbejte na dobře větranou místnost a délku cvičení, která by měla být 15 - 30 minut. Před zahájením se zahřejte několika dřepy a krouživými pohyby nohou a paží. Vybírejte si cvičení dle momentálního stavu pohybového aparátu. Protažení se dělá do mírného tlaku s výdrží 20 sekund, poté se tlak vytrácí.

Strečink mohou provádět lidé při bolestech zad a páteře. V takovém případě postačí několik minut cvičení denně a bolesti se rapidně zmírní. Jinak je dobré domácí strečink provádět minimálně obden.

Viz video s názornou ukázkou jednoho samostatného strečinkového setu:

Ve spolupráci s hudební skupinou Y? info zde.

Videoukázka byla natočena ve fitcentru Favorit v Rokycanech