blog VELKÉSVALY.CZ

 

 

Vítejte u dalšího článku! Tentokrát si něco povíme o aminokyselinách. Dozvíte se, k čemu vlastně aminokyseliny (dále AK) slouží, rozdělíme si je, ty nejvýznamnější popíšeme podrobněji a možná se dozvíte i nějaké zajímavosti, o kterých jste předtím nevěděli.

 

 

Začínáme stavět

Když přijde člověk do posilovny, nejspíše očekává, že odtrénuje a svaly pak už porostou. Samozřejmě zezačátku se tělo adaptuje na zátěž a nejspíše přiberete svalovou hmotu, ale bude to ještě daleko od vaší vysněné postavy. Je to úplně stejné, jako když stavíte dům. Ten se taky nepostaví jen díky vaší práci, vy musíte dodat stavební materiál, aby bylo z čeho budovat. Proč vám tohle říkám? Přesně takhle si můžete představit aminokyseliny, protože jsou to základní stavební jednotky bílkovin (článek o bílkovinách najdete ZDE) Celkem existuje 21 aminokyselin, bez kterých by náš organismus nemohl fungovat.

 

Ne jen pro VelkéSvaly

Aminokyseliny neslouží pouze k budování svalové hmoty. Při správné kombinaci některých AK, které působí jako silné antioxidanty, mohou pomoci při odbourávání alkoholu, kyseliny mléčné nebo jiných škodlivých látek, například z cigaret.

 

Dělení aminokyselin

Existuje více možností, jak aminokyseliny rozdělit. Nejzákladnějším dělením je na esenciální a neesenciální v souvislosti s tím, jestli je naše tělo schopno syntetizovat danou kyselinu (vyrobit si samo). Esenciálních, tedy těch, které si tělo nedokáže vyrobit, a musíme jej přijímat z potravy, máme 8 a mezi nejznámější patří arginin a trojice aminokyselin zvaných BCAA leucin, izoleucin a valin. Pak jsou zde neesenciální AK, které si dokážeme vyrobit, ale při vysoké fyzické zátěži je dobré je doplňovat. Mezi nejznámější patří glutamin, který je vůbec nejvíce zastoupenou aminokyselinou ve svalech. Najdeme ho tam až 66%, takže bychom rozhodně neměli podceňovat jeho suplementaci.

 

Lysin

Patří mezi esenciální AK a je tedy nutné jej přijímat z potravy nebo doplňků. Suplementace lysinu není tak běžná jako například u argininu nebo glutaminu, což je velká chyba. Lysin se totiž velmi výrazně podílí při procesu tvorby nové svalové hmoty a vápníku. Najdeme jej téměř ve všech bílkovinných jídlech, nejvíce lysinu obsahuje tuňák, hovězí maso, krevety a některé luštěniny, popřípadě arašídy.

Arginin

Arginin je hlavní složkou při tvorbě oxidu dusnatého (NO), který bývá součástí tzv. „NOček“ neboli předtréninkových suplementů. Oxid dusný podporuje vasodilataci cév (rozšiřuje je), má tedy na starosti právě to silné napumpování svalů krví. Díky tomu, že je sval po tréninku prokrven, je umožněn průchod většího množství živin, lepší regenerace a s ní spojen opět lepší růst svalové hmoty. Arginin můžete zakoupit ZDE

BCAA

Branched-chain-amino-acids neboli BCAA jsou tři aminokyseliny leucin, izoleucin a valin. Používají se pro ochranu svalové hmoty. Společně s glutaminem tvoří téměř 95% všech AK ve svalech! Velkou výhodou BCAA je, že prochází velmi rychle játry do krevního oběhu a jsou tedy využitelné téměř okamžitě. Rozhodně suplementaci BCAA nepodceňujte, ideální využitelná dávka je 5 – 10g jednorázově. Proč zvolit právě naše BCAA se dočtete ZDE

Glutamin

Nejvýznamnější neesenciální a AK, která, jak už jsem říkal, je nejvíce zastoupenou aminokyselinou ve svalech. Má velmi dobrou vlastnost, a to detoxikaci amoniaku v těle. Díky této vlastnosti je velmi hojně vyhledáván kulturisty a ostatními sportovci, kteří usilují o urychlení regenerace po zátěži. Mezi další kladné vlastnosti je podpora tvorby glykogenu, což je zásobní cukr, který máme ve svalech nebo v játrech. Při delším užívání je dokonce anabolický. Glutamin můžete koupit ZDE

 

Text: Adam Palovčík

Foto: LIŠKA