Břišní svaly jsou rozděleny na čtyři části: přímí sval břišní, zevní šikmý sval břišní, vnitřní šikmý sval břišní a příčný sval břišní.

Přímí sval břišní provádí předklon, začíná u spodního okraje hrudního koše a hrudní kosti, pokračuje směrem dolu a tam se upíná na stydkou kost.

Zevní šikmý sval břišní rotuje páteří, nachází se po obou stranách trupu, začíná na spodních osmi žebrech a upíná se po stranách na pánev.

Na horní část přímého svalu břišního jsou nejlepší zkracovačky a sklapovačky všemi různými způsoby. Pro dolní část přímého břišního svalu jsou však nejlepší vznosy a obrácené sklapovačky. Šikmý sval břišní se rozvine při šikmých zkracovačkách a rotaci. Svalový korzet se posílí zvedáním pánve v lehu s přednožením.

Cviky na břišní svaly jsou koncipované spíše pro více opakování s menším zatížením, podobně jako například lýtkové svaly. Počet opakování v jedné sérii může být o něco více než v jiných cviků (15–30). Jedním důvodem proč cvičenci nechtějí cvičit s vysokými váhami je ten, že chtějí zabránit příliš velkému rozvoji břišních svalů, potažmo boků. Žádoucí je samozřejmě štíhlý pas, který kontrastuje s širokými rameny. Navíc kombinace vysokých vah a špatné techniky vede ke zranění nejen břišních svalů, ale i páteře.

Břicho je dobré trénovat dvakrát až třikrát v týdnu. Někteří kulturisté ho trénují i každý den. V každém tréninku břišních svalů by měli být procvičeny všechny čtyři části.

Jelikož břišní svaly hrají velikou roly při stabilizaci celého těla, jejich trénink je důležitý téměř u každého sportu.