Ahoj, dnešní příspěvek bude z trošku jiného soudku. Po měsíci stráveném v severním Vietnamu, jsem se rozhodl, sepsat vám krátký příběh (pohled) na tamní život z pohledu fitness.

 

 

Jak už selský rozum napoví, Vietnamci obecně nejsou zrovna velcí "objemáři", ale spíše vytrvalci se štíhlou postavou. Je to dáno jednak místními podmínky, kulturou stolování a genetickou výbavou kombinovanou s neustálým pohybem. O sacharidy tam však není nouze. Typické jídlo, kromě silného vývaru z masa, je samozřejmě i rýže. Např. typická rýže zvaná "Nếp Cái" odrůdy "Oryza glutinosa" obsahuje okolo <60g sacharidů a 8g bílkovin (na 100g). K rýži pak automaticky patří sója, chilli omáčka, maso a hodně zeleniny. Z masa si vybere opravdu každý. Od krabů, ryb, koně až po psa. Obrázek níže působí drasticky, ale není důvod schovávat realitu a místní zvyky - byť je to pro většinu z nás nepochopitelné stejně tak, jako pro jinou kulturu to, že my v ČR jíme vepřové.

 

Zeleninou se pak většinou nazývá vše, co se podobá trávě a chaluhám. Např. tzv. "morning grass".  Zelenina je zpravidla vařená a velice chutná.

Pokud jste vegetariáni, není problém prohlásit větu "Tôi ăn chay" a jídlo vám upraví. Musím říct, že typické "spring rolls" - nebo-li jarní závitky na vegetariánský způsob jsou výtečné. Ideálně samozřejmě nesmažené a čerstvé v rýžové placce -  kvůli tukům.  

                                                                                                                                      (Spring rolls)

 

Výhodou stravování je minimum supermarketů a maximum vlastních obchůdků a tržišť s jídlem. Tím se k Vám dostane čerstvé ovoce v BIO kvalitě, protože jej ráno často trhají "před domem". Za zmínku stojí např. Durian, který je chuťově výtečný, ale pozor! nečuchat. Olomoucké tvarůžky jsou proti tomu vonný stromeček.

Doplňky stravy jsem si raději vezl s sebou. Jsem zvyklý na kvalitu produktů z http://www.velkesvaly.cz/.

Co se týče posiloven, není zde takový trend jako u nás. Většina lidí na vesnicích pracuje od brzkého rána až do pozdního večera, aby si vydělali co nejvíce peněz na přežití a život. Pokud zavítáme do měst, nějakou posilovnu najdeme, ale kromě hlavního a největších měst, nepočítejte s žádnou hitparádou.

Začneme tedy u toho nejlepšího - hlavního města - Hanoi, která má něco kolem 8mil. obyvatel. Zde doporučuji California Fitness & Yoga Quận Đống Đa s vlastní kardio místností, bazénem, prostorem na jógu, klecí na zápas, crossfitovým prostorem, zkrátka luxusním vybavením i vzhledem. Všichni Vietnamci milují elektroniku a běžecké pásy, takže se nelekejte neonů, které všude i na pásech svítí. Pokud se na páse budete nudit v nízké tepové frekvenci, můžete se podívat na film, nebo si zahrát třeba Tetris :-)

 

                                                                                                 (California Fitness)

Na výběr máte z těchto placených aktivit: skupinové fitness, dynamické protahování, tanec, jóga, osobní trenér, PTX, Kickfit / MMA či program pro redukci váhy. Ideální je si vzít permanentku na 10 vstupů, která pak vychází v přepočtu na 500 Kč,-

Dalším místem k zastavení je bez pochyby: The fitness village, jenž představuje holistický přístup ke cvičení a nabízí prostory, které nikde jinde neuvidíte. A co že je na nich tak výjimečné?  No, posuďte sami:  http://www.thefitnessvillage.vn/ . I zde se můžete přihlásit do programů jakými jsou např. skákání, pilátes, meditace, zumba, HIIT atp. Ať už si vyberete cokoliv, atmosféra Vás zcela pohltí.

Opustíme-li hlavní město, úroveň klesá. Ve větších městech pár větších a vybavených posiloven ještě najdeme, ale v menších městech pak odpovídají spíše "hotelovým standardům Evropy"

 

                                       

V těch úplně malých městečkách najdeme posilovnu jen zřídka, ale za to originální "garáž styl". Pod tímto pojmem si představte jednu lavici na bench, gekona na zdi a dvě cca 8kg činky. No určitou atmosféru to má taky a i velké hvězdy nezačínaly hned v Gold Gymu :-)

Nově se také začíná rozšiřovat cvičení na ulici. Často tak zahlédnete "Street workout náčiní" - ale plné lidí bývají jen nad ránem. Také není problém zahlédnout lidi tancovat, nebo dělat jógu na silnici - jen tak pro radost.

Pokud bych to shrnul, Vietnam je nádherná země, plná nádherné přírody a tak bych ji doporučil koncem září na rýsování a shazování tuku. Nechte se strhnout rychlým stylem života. Stravou, teplotou kolem 32°C,  <80% vlhkostí vzduchu a nekonečných možnosti na běhaní a turistiku. Pokud se rozhodnete nechat zde pár kilo, doporučím tyto oblasti: ostrov Cat ba = plavání v moři a ranní běh na pláži, Ninh Binh a okolí = na kole, Sapa = výšlapy. Do toho přihodit posilku v Hanoi, zkusit "garáž gym" a super dovolená je tam :-) 

 

Autor: Jan Tichý

Foto: Jan Tichý

Klikněte na F

 
Spolupracujeme
------
Závodníci
- Michal Trykar
- Michal Klečka
- Radek Maršálek
- Sandra Šlajchová
- Michal Klečka
- Jakub Šedivý
- Filip Grznár
- Pavel Beran
- A další...
------
Natáčeli/fotili jsme:
- Tomáš Kašpar
- Ludvik Michel
- A další...
------
Akreditace
- EVLS 2012
- EVLS 2013
- EVLS 2014
- Mr. Olympia Am.
------
SKFČR
- Pořádali jsme:
- Mistrovství Čech 2013
- Mistrovství Čech 2014
- Mistrovství ČR 2015
------

Chceš se přidat?

Hledáme tyto partnery:

- Závodník
- Fitness Centrum
- Fitness Trenér
- Fitness Bloger
- Fitness závody
- Redaktor